Van Denizi’nin Kardeşi Erçek Gölü Erçek Gölü Kuş Cenneti, Van Denizi’nin doğusunda oluşmuş bir set gölüdür. En derin yeri 40 metre; ortalama derinlik 18.45 metredir. Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün yarısı, Erçek Gölü Havzasında varlığını sürdürmektedir. Erçek Gölü Bir Kuş Yuvası Erçek Gölü Kuş Cenneti; Kılıçgaga, Büyük Cılbıt, Kara Boyunlu, Batağan, Angıt, Flamingo, Yaz Ördeği, Van Denizi Martısı gibi onlarca kuş türünün barındığı zengin bir doğal ortamdır. Kuş Cenneti yalnız yerel türlerin değil Flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanlarındandır. Dünyanın en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Göl ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alanlar içinde gösterilmektedir. Bu kategorideki sulak alanlar; genelde nesli tükenmekte olan kuşları barındırmaktadır. Kuş Gözlemcileri İçin Bir Cennet Türkiye’nin sahip olduğu tüm sulak alanların yaklaşık 1/3’ü Van Denizi Havzası ile Erçek Gölü’nden oluşmaktadır. Bu özellik kuş turizmi açısından son derece avantajlı bir konum sağlamaktadır. Özellikle biyoturizm ve ornitoturizm açısından Erçek Gölü Kuş Cenneti dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Burada bulunan kuş gözlemevleri meraklılarına hizmet vermektedir.

         1-2 m uzunluğunda, tüyleri beyaz ve pembe, kanat uçları siyahtır. Güney Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika’da yaşar. Uzun bacaklı ve perdeli ayaklı bir kuştur. Gagası besinlerini seçmeye uygun bir biçim almıştır. 

        Alt gaga geniş, üst gaga ise kapak biçimli ve ortadan kıvrık olup beslenme sırasında bir tulumba gibi çalışarak, gaganın içine çekilen su ve çamurdaki küçük hayvan ve bitkiler, özel gaga içi yapışınca ayıklanarak alınır. Gaga içinde her cm’de sayısı 15 kadar olan çok ince kemiksi plaklar bulunur. Uzun bacakları ve uzun boynu yardımıyla 1 m’ye kadar olan derinliklerde avlanabilir. 

        Daha çok acı ve tuzlu sularda yaşar, yuvalarını çamurdan kesik bir koni biçiminde yaparlar. Her yuvaya genellikle bir yumurta bırakılır. Dişi ve erkek flamankuşu 28-32 gün süren kuluçkaya sırayla yatarlar. 

       Yavrular yumurtadan çıktıktan 3-4 gün sonra yuvadan ayrılacak gücü kazanırlar. 3 hafta içinde de kendi kendilerine beslenecek kadar gelişirler. Üreme için ıssız bir bölgede sayıları iki milyonu bulacak sürüler halinde toplanırlar.

 

       Türkiye’de yaklaşık 450 kuş türün 213’ü bu havzada bulunuyor. Bu kuşlardan biri de flamingodur. Van Gölü Havzasının kuş göç yolu üzerinde bulunması, Erçek Gölünü de ornitolojik açıdan oldukça önemli kılmaktadır. Her yıl düzenli olarak Nisan ayında alana gelip Kasıma kadar kalan ve burada beslenen flamingoların sayısı bazı yıllarda 10.000'e ulaşmaktadır. Nesli tehlike altında olan Dikkuyruk (Oxyura leucocephala)'un önemli üreme alanlarından 2 si Erçek Gölünde bulunmaktadır.

        Alandaki kuş türlerine bakıldığında çoğunun Merkez av komisyon kararına göre avı yasak türler olduğu ve koruma altında alınan türler olduğu görülmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yılın tüm zamanları ava kapatılan Erçek Gölü ciddi bir tehlikeden kurtulmuştur. Kuşlar Erçek Gölünü, beslenme ve üreme amaçlı kullanmaktadır. Kuşların yoğun alarak beslendiği ve hassas türlerin üreme alanları koordinat olarak belirtilmiş ve bu alanlar mutlak koruma bölgesi olarak önerilmiştir. Bu alanların sadece bazı türler için değil alandaki bütün fauna bileşenleri açısından rolü büyüktür. Bu alanların korunması ve sürdürülebilirliği canlıların yaşamı için olmazsa olmazdır. 

      Her yıl Van Valiliğince Ekim ayının ortalarında düzenlenen 'Doğunun Kanatları Erçek Gölü Flamingo Festivali' renkli görüntülere sahne oluyor."Doğunun Kanatları, Erçek Gölü Flamingo Festivali", flamingoların en yoğun görüldüğü İpekyolu İlçesine bağlı Karagündüz Mahallesinde yapılıyor